Men's world

Moto GP Μ. Βρετανίας

Συντάκτης  |

Moto GP - Silverstone 2013Εκπληκτικό θέαμα στο Silverstone της Μ. Βρετανίας με τον Lorenzo να παίρνει στο τέλος τη νίκη από τον Marquez. Μόλις 81 χιλιοστά του δευτερολέπτου χώριζαν τον Jorge Lorenzo από τον Marc Marquez στη γραμμή του τερματισμού του αγώνα του Silverstone.

Η μάχη τους και οι προσπεράσεις τους στους 2 τελευταίους γύρους και μέχρι την πτώση της καρό σημαίας θα αποτελέσουν δικαίως σημείο αναφοράς στην ιστορία του grand prix.
Δεν είναι υπερβολικό να πούμε πως o αγώνας της Κυριακής στη βρετανική πίστα, ήταν ένας από τους καλύτερους και από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες όλων των εποχών.
Ο 2 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Yamaha ήθελε πολύ αυτή τη νίκη, την οποία ζητούσε απεγνωσμένα από τις 16 Ιουνίου όταν και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην Catalunya.
Δεν ήταν μόνο το θέμα των βαθμών για να μείνει ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου, αλλά και ψυχολογίας. Βλέποντας τόσο καιρό τον 20χρονο αναβάτη της Repsol Honda να κάνει πάρτι έχοντας σημειώσει 4 νίκες στη σειρά, ο Lorenzo είχε αρχίσει να απογοητεύεται κάτι που φαινόταν άλλωστε στο πρόσωπό του τον τελευταίο καιρό.
Στο Silverstone, μια πίστα που αγαπά και που ταιριάζει -θεωρητικά όλα αυτά- καλύτερα στη Yamaha YZR-M1, τα κατάφερε. Μόνο που για να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών, χρειάστηκε να φτύσει αίμα, καθώς ο Marc Marquez του έκανε τη ζωή πατίνι παρότι αγωνιζόταν τραυματίας!
Αυτός ο απίστευτος πιτσιρικάς το πρωί της Κυριακής έβγαλε τον αριστερό του ώμο σε πτώση που είχε στο warm-up και για να πάρει μέρος στον αγώνα χρειάστηκε να κάνει παυσίπονες ενέσεις. Και όμως αν έβλεπε κανείς τον αγώνα χωρίς να έχει γνώση του τι είχε συμβεί νωρίτερα, δεν θα έπαιρνε χαμπάρι ότι ο Marquez αγωνιζόταν τραυματίας.
Οι 2 τελευταίοι γύροι του βρετανικού Grand Prix ήταν βγαλμένοι από θρίλερ του Χίτσκοκ, με τους δύο αναβάτες να εναλλάσσονται στην κορυφή μέχρι την τελευταία στροφή!

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
«Ήταν ένας από τους καλύτερους αγώνες της ζωής μου… Σχεδόν έπεσα στον τελευταίο γύρο», ήταν το σχόλιο του εκστασιασμένου Lorenzo μετά το τέλος του αγώνα.
«Mετά την πρωινή πτώση σκέφτηκα ότι το ΣΚ τελείωσε εδώ για μένα. Πονούσα πολύ και χρειάστηκε να πάρω χάπια και να μου κάνουν ένεση. Δυσκολευόμουν πολύ στις αλλαγές κατεύθυνσης, από τα αριστερά στα δεξιά. Η μάχη με τον Jorge ήταν εξαιρετική και ο τελευταίος γύρος πραγματικά εκπληκτικός. Το διασκέδασα!», δήλωσε από την πλευρά του ο Marquez που διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Στην 3η θέση, χωρίς να μπορέσει να μπει σφήνα στη μάχη των 2 συμπατριωτών του, τερμάτισε ο Dani Pedrosa.
«Έκανα κακή εκκίνηση, έχασε σημαντικό έδαφος στους 3 πρώτους γύρους και στη συνέχεια χρειάστηκε να κάνω μεγάλη προσπάθεια για να μπορέσω να φτάσω τους πρωτοπόρους», είπε ο Pedrosa που με τη συμπλήρωση 4 γύρων βρισκόταν 2,6″ πίσω από τους Lorenzo – Marquez.
Τρομερή μάχη είχαμε και για την 4η θέση με τους Valentino Rossi – Alvaro Bautista να μάχονται σαν τα κοκόρια μέχρι τις τελευταίες στροφές. Τελικά επικράτησε ο Ιταλός που νωρίτερα και αφού πρώτα πέρασε τον Stefan Bradl, κάλυψε μια διαφορά της τάξης των 1,8″ που είχε αποκτήσει ο Bautista.
Στην 7η θέση, χωρίς να μπορέσει να μπει ποτέ στο κλίμα του αγώνα, τερμάτισε ο Cal Crutchlow που προφανώς και επηρεάστηκε από τις 3 πτώσεις που είχε αυτό το 2ήμερο -η τελευταία το πρωί της Κυριακής-.
Ο Nicky Hayden τερμάτισε στην 8η θέση με τον Bradley Smith να είναι 9ος. Την πρώτη 10άδα συμπλήρωσε ο Aleix Espargaro που αγωνίστηκε με σπασμένο δάχτυλο μετά από πτώση που είχε στο FP4.
Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται στις 15 του μηνός με τον αγώνα του San Marino που θα διεξαχθεί στην πίστα του Misano.

Πηγή: e-go.gr

Μια ομάδα ανθρώπων με κοινή αισθητική, πολλές ανησυχίες, ποικιλία απόψεων και λάτρεις του lifestyle! • • ҉ • • Design your life! • • ҉ • • Enjoy every moment! • • ҉ • • Discover our world!