Men's world

F1 GP China – Πρώτη νίκη φέτος για τον Fernando Alonso

Συντάκτης  |

Aτελείωτες προσπεράσεις και δράση χωρίς ανάσα από την αρχή μέχρι το τέλος χαρακτήρισαν τον αγώνα του formula1 στην Κίνα.  Η εμφάνιση του Ισπανού ήταν αρκετά ικανοποιητική φτάνοντας σχετικά εύκολα νίκη. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Kimi Raikkonen με την Lotus ο οποίος αν και έκανε 40 γύρους με κάποια στοιχεία της εμπρός αεροτομής σπασμένα, έπειτα από την επαφή που είχε με τον Sergio Perez στον 16ο γύρο, ήταν ταχύτατος.
Τρίτος ήταν ο κάτοχος της pole position Lewis Hamilton. Mια ανάσα από το βάθρο έφτασε ο Sebastian Vettel, ο οποίος ξεκίνησε από την 9η θέση και έκανε επίσης πολύ καλό αγώνα. Ο Γερμανός ακολούθησε -όπως και οι περισσότεροι άλλωστε- στρατηγική 3 pit stops, έχοντας ξεκινήσει όμως με τη μεσαία γόμα και όχι με τη μαλακή, όπως οι πρώτοι έξι των κατατακτήριων δοκιμών, την οποία και χρησιμοποίησε στους 5 τελευταίους γύρους. Κατάφερε, μάλιστα, στα τελευταία μέτρα του αγώνα να φτάσει τον Hamilton, όχι όμως και να τον περάσει για την 3η θέση. Ο τρεις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής, πάντως, εξακολουθεί να προηγείται στη βαθμολογία των οδηγών.
Άδοξο τέλος είχε ο αγώνας και για τον περσινό νικητή στην Κίνα, Nico Rosberg, ο οποίος εγκατέλειψε στον 22ο γύρο με πρόβλημα στα ελαστικά που για άγνωστο λόγο έχαναν πίεση, όπως είπαν από την ομάδα.
To Πρωτάθλημα συνεχίζεται χωρίς ανάσα με τον αγώνα του Μπαχρέιν στις 21/4.

Μια ομάδα ανθρώπων με κοινή αισθητική, πολλές ανησυχίες, ποικιλία απόψεων και λάτρεις του lifestyle! • • ҉ • • Design your life! • • ҉ • • Enjoy every moment! • • ҉ • • Discover our world!