Men's world

Formula 1 Texas: Νικητής ο Hamilton

Συντάκτης  |

Στην νεότευκτη πίστα “Circuit of the Americas”, στο Austin του Τέξας, είδαμε μαζί -για πρώτη φορά- στο βάθρο 3 από τους κορυφαίους σύγχρονους πιλότους: τον Lewis Hamilton, τον Sebastian Vettel και τον Fernando Alonso! Ο 27χρονος Bρετανός πήρε τη νίκη στον προτελευταίο grandprix της χρονιάς, ανεβαίνοντας για 21η φορά στην καριέρα του στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου και για 4η μέσα στο 2012.

Αυτή ήταν η 181η νίκη στην ιστορία της McLaren. Ο Hamilton αποδείχτηκε ρυθμιστής του τίτλου στους οδηγούς, καθώς κατάφερε στον 42ο γύρο να προσπεράσει τη Red Bull του Vettel και να κρατήσει τη διαφορά μεταξύ τους στους εναπομείναντες γύρους πάνω από το ένα δευτερόλεπτο για να πάρει τη 1η νίκη στην ιστορία της πίστας στο Austin.

•  Ο Sebastian Vettel, στον 100ο του αγώνα στην F1, τερμάτισε 2ος και αύξησε κατά 3 βαθμούς τη διαφορά του από τον Alonso στο Πρωτάθλημα, που σημαίνει ότι στον τελικό του Interlagos, στις 25 του μηνός, θα πάει με προβάδισμα 13 βαθμών. Για τον 25χρονο Γερμανό, αυτή ήταν συνολικά η 46η παρουσία του στο βάθρο, με τις 26 από αυτές να είναι στο ψηλότερο σκαλί. Έχει επίσης 36 pole positions και φυσικά 2 Παγκόσμια Πρωταθλήματα.

•  Ο 3ος της παρέας, Fernando Alonso, κατάφερε να περιορίσει τις ζημιές και να πηγαίνει με σχετικά καλές πιθανότητες στο Interlagos, την πίστα όπου στο παρελθόν πανηγύρισε την κατάκτηση και των 2 Πρωταθλημάτων του με την Renault, το 2005 και το 2006. O 31χρονος Ισπανός μετράει ως τώρα στην καριέρα του 30 νίκες, 22 pole positions και συνολικά 85 παρουσίες στο βάθρο.

Sebastian Vettel και Fernando Alonso θα λύσουν τις διαφορές τους στο τελευταίο grandprix  της χρονιάς στη Βραζιλία, την επόμενη Κυριακή. Ποιος θα στεφθεί φέτος πρωταθλητής; Οψόμεθα…