Men's world

Formula 1- GP Abu Dhabi

Συντάκτης  |

Την πρώτη του νίκη άμα τη επιστροφή του στη Formula 1 πανηγύρισε στο Abu Dhabi o Raikkonen.

Την πρώτη νίκη της πανηγύρισε η θρυλική Lotus υπό τη νέα της μορφή με τον Kimi Raikkonen, σε έναν συναρπαστικό και συνάμα επεισοδιακό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου μέχρι την πτώση της καρό σημαίας.

Ο Φιλανδός, που έγινε ο 8ος διαφορετικός οδηγός που ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου φέτος, επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το 2009 και τη νίκη που είχε σημειώσει στο αγαπημένο του Spa με την Ferrari.
Στη 2η θέση τερμάτισε ο Fernando Alonso που ξεκίνησε από την 6η θέση με έναν καλό αγώνα, ιδιαίτερα στο τελευταίο κομμάτι όταν με συνεχόμενους ταχύτερους γύρους κατάφερε να αποσπαστεί από τον Button που τον πίεζε. Ο Ισπανός πάντως ήλπιζε να κερδίσει περισσότερα από αυτόν τον αγώνα από τη στιγμή που ο βασικός του αντίπαλος, Sebastian Vettel εκκινούσε από το pitlane. Λογάριασε όμως χωρίς τις άγριες διαθέσεις του 25χρονου Γερμανού που έκανε τον αγώνα της ζωής του και κατάφερε στο τέλος να περάσει τον Button που αντιμετώπιζε προβλήματα με τα ελαστικά του και να ανέβει στο βάθρο.
Έτσι, ο 2 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Red Bull διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με τη διαφορά του από τον Alonso να είναι στους 10 βαθμούς.
O Jenson Button τερμάτισε στην 4η θέση, ζητώντας μάλιστα συγνώμη από την ομάδα του για το γεγονός ότι δεν κατάφερε να κρατήσει την 3η θέση. «Συγνώμη που έχασα την 3η θέση αλλά πραγματικά δυσκολευόμουν με την πρόσφυση. Αυτή είναι η αδυναμία μας», είπε χαρακτηριστικά ο Bρετανός από τον ασύρματο. Πέμπτος ήταν ο Pastor Maldonado.
O Kamui Kobayashi ήρθε 6ος, ενώ την 10άδα συμπλήρωσαν οι: Felipe Massa, Bruno Senna, Paul di Resta και Daniel Ricciardo.
Η εξέλιξη του αγώνα
Εκκίνηση
Η ένταση χτύπησε κόκκινο στο grid της Yas Marina καθώς οι υπόλοιποι οδηγοί πήραν τις θέσεις τους και ο Sebastian Vettel ξεκινούσε από το pit lane. Μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Lewis Hamilton έφυγε καλά και διατήρησε την πρώτη θέση. Πίσω του όμως ο Mark Webber έκανε άλλη μία από τις κακές του εκκινήσεις και είδε να τον περνούν τόσο ο Kimi Raikkonen, o οποίος πετάχτηκε εκπληκτικά από την 4η θέση, όσο και ο Pastor Maldonado. Κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου ο Webber έχασε μία ακόμα θέση από τον Fernando Alonso, ο οποίος ξεκίνησε πολύ καλά από την 6η θέση.
Εγκατέλειψε ο Hamilton
Mεγάλος άτυχος του αγώνα ο Lewis Hamilton που εγκατέλειψε από κινητήρα στον 20ο γύρο και ενώ έκανε… περίπατο στην κορυφή.
Στον 20ο γύρο ολοκληρώθηκε άδοξα ο αγώνας του Lewis Hamilton. Ο Βρετανός βρισκόταν με μεγάλη άνεση στην πρώτη θέση και έκανε περίπατο προς τη νίκη, όταν ο κινητήρας στο μονοθέσιο της McLaren σταμάτησε να λειτουργεί και ο Hamilton ήταν αναγκασμένος να «τσουλήσει» εκτός πίστας και να εγκαταλείψει. Έτσι, στην πρωτοπορία έμεινε ο Kimi Raikkonen, με τον Alonso να περνά με ωραίο τρόπο τον Maldonado και να παίρνει τη 2η θέση πίσω από τον Φινλανδό της Lotus. Τον Maldonado προσπάθησε να περάσει και ο Webber, δεν τα κατάφερε όμως και έκανε τετακέ. Τα κατάφερε όμως λίγο αργότερα ο Jenson Button για να πάρει την 3η θέση.
Aπομένουν 2 αγώνες για το τέλος του Πρωταθλήματος. Επόμενος σταθμός, η νεότευκτη πίστα του Austin, στις 18 του μηνός.

Πηγή: e-go.gr

Μια ομάδα ανθρώπων με κοινή αισθητική, πολλές ανησυχίες, ποικιλία απόψεων και λάτρεις του lifestyle! • • ҉ • • Design your life! • • ҉ • • Enjoy every moment! • • ҉ • • Discover our world!