Men's world

EURO 2012

Συντάκτης  |

greece2Πολωνία-Ελλάδα 1-1
Η Ελλάδα ήταν πολύ σκληρή για να ηττηθεί από την Πολωνία στην πρεμιέρα του Euro 2012. Η διπρόσωπη Εθνική μας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την συνδιοργανώτρια παίζοντας με 10 παίκτες και εκτός από το γκολ του Σαλπιγγίδη έχασε και πέναλτι με τον Καραγκούνη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελληνική ομάδα ήταν τραγική. Ναι μεν αυτός ο Ισπανός, ας τον πούμε διαιτητή, έκανε πολλά λάθη (κατά τις Ελλάδας), όπως οι κάρτες στον Παπασταθόπουλο και το πέναλτι που δεν δόθηκε, ωστόσο και η Ελλάδα έδωσε το δικαίωμα αυτό, καθώς δεν βρέθηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο.
Από την άλλη η Πολωνία με τον ενθουσιασμό των νέων παικτών και του κοινού της μπήκε δυνατά χτύπησε την Ελλάδα στην αριστερή πλευρά όταν ο Πίστσεκ στο 17′ έκανε την σέντρα και ο Λεβαντόβσκι με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.
Στο 37′ ο Φερνάντο Σάντος έκανε την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Αβραάμ Παπαδόπουλος δεν μπορούσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.
Σαν να μην έφταναν όλα για την Εθνική μας ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παπασταθόπουλου. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Εθνική μας ζήτησε πέναλτι, όταν μετά από γύρισμα του Νίνη, ο Περκίς πέφτοντας βρήκε την μπάλα με το χέρι με τον Ισπανό να λέει να συνεχιστεί το ματς.

greeceΤο δεύτερο ημίχρονο ήταν αντιστρόφως ανάλογο με το πρώτο. Η είσοδος των Σαλπιγγίδη και Φορτούνη άλλαξε την εικόνα της Ελλάδας, η οποία με δέκα παίκτες έκανε τους Πολωνούς να καρδιοχτυπούν.
Στο 51′  η Εθνική μας στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.
Ο Κατσουράνης έκανε την εξαιρετική μπαλιά στον Τοροσίδη αυτός γύρισε την μπάλα και η “χρυσή” αλλαγή του Σάντος ο Σαλπιγγίδης μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 ξεσηκώνοντας τους 4.000 Έλληνες.
Στο 68′ ο Φερνάντο Σάντος έκανε την τρίτη του αλλαγή βάζοντας τον Φορτούνη στην θέση του Γκέκα και τον Σαμαρά στην κορυφή της επίθεσης.
Στο 69′ ο Φορτούνης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έδωσε ωραία στον Σαλπιγγίδη ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Στσέσνι ανατράπηκε με τον Ισπανό διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον γκολκίπερ των γηπεδούχων.
Ο Καραγκούνης ανέλαβε την εκτέλεση και ο Τίτον που μπήκε αλλαγή απέκρουσε κρατώντας το 1-1, στερώντας από την Ελλάδα ένα δεύτερο γκολ.
Επόμενο ραντεβού για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την Τρίτη (12/6) στις 19:00 στο Βρότσλαβ κόντρα στην Τσεχία.

Πολωνία (Σμούντα): Στσένσι, Πίστσεκ, Βασιλέβσκι, Περκίς, Μπενίς, Πολάνσκι, Μουράβσκι, Μπλάστσικόβσκι, Ομπράνιακ, Ρίμπους (69′ Τίτον), Λεβαντόβσκι.
Ελλάδα (Σάντος): Χαλκιάς, Τοροσίδης, Χολέμπας, Αβρ. Παπαδόπουλος (35′ λ.τρ. Κυρ. Παπαδόπουλος), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Μανιάτης, Νίνης (46′ Σαλπιγγίδης), Σαμαράς, Γκέκας (68′ Φορτούνης).

Πηγή:sport24
Editor:Δημήτρης Πούλιος

Μια ομάδα ανθρώπων με κοινή αισθητική, πολλές ανησυχίες, ποικιλία απόψεων και λάτρεις του lifestyle! • • ҉ • • Design your life! • • ҉ • • Enjoy every moment! • • ҉ • • Discover our world!