Πιο κοντά στον τίτλο ο Marquez

Συντάκτης  |

Aragon - Moto GP 2013Το έκανε πάλι το θαύμα του ο Marc Marquez. Στην πίστα του Aragon, o εκπληκτικός πιτσιρικάς επέστρεψε στις νίκες κόβοντας τον αέρα στον Jorge Lorenzo που προερχόταν από δύο συνεχόμενες πρωτιές και ανοίγοντας στους 39 βαθμούς τη διαφορά τους.

Όλα αυτά τη στιγμή που ο ένας διεκδικητής του τίτλου, ο Dani Pedrosa, έχασε σημαντικό έδαφος μετά την εγκατάλειψή του από πτώση.
Ο Lorenzo ήταν αυτός που έστριψε πρώτος στην εκκίνηση προσπαθώντας να κάνει μια διαφορά που θα του επέτρεπε να ελέγξει τον αγώνα, όπως συνέβη και στο Misano. Με την συμπλήρωση του 1ου γύρου η διαφορά του από τους Marquez – Pedrosa φλέρταρε το δευτερόλεπτο, αλλά μέχρι εκεί. Οι αναβάτες της Repsol Honda δεν επέτρεψαν στον Παγκόσμιο Πρωταθλητή να αποσπαστεί. Στον 4ο γύρο ο Pedrosa που σήμερα γιορτάζει τα 28α γενέθλιά του, πέρασε τον Marquez, αλλά η συνέχεια ήταν δραματική γι’ αυτόν.

TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Δυο γύρους αργότερα και ενώ οι δύο ομόσταβλοι μάχονταν για τη 2η θέση, ο Marquez έρχεται δίπλα-δίπλα με τον Pedrosa στη στροφή 12, βγαίνει εκτός πίστας, ενώ ο Pedrosa που μένει εντός, ανοίγει το γκάζι, αλλά πέφτει από highsiding στην έξοδο της στροφής.
Ο Pedrosa μεταφέρθηκε στο ιατρικό κέντρο της πίστας όπου του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και υποβλήθηκε σε εξετάσεις οι οποίες όμως δεν έδειξαν κάποιο σοβαρό τραυματισμό.
Μετά το τέλος του αγώνα, ο Livio Suppo της Repsol Honda, είπε πως η πτώση του Pedrosa προκλήθηκε λόγω του ότι τη στιγμή που άνοιξε το γκάζι στην έξοδο της στροφής 12, δεν λειτούργησε το traction control. Σύμφωνα με το HRC, αυτό συνέβη λόγω του ότι το καλώδιο που συνδέει τον αισθητήρα του πίσω τροχού με το συστήματος ελέγχου πρόσφυσης κόπηκε (σ.σ. δείτε τη φωτογραφία που βρίσκεται ακριβώς από κάτω) στιγμές πριν το ατύχημα, όταν ο Marquez ίσα που ακούμπησε την RC213V του Pedrosa.
Ωφελημένος από αυτήν την ιστορία ήταν φυσικά ο Lorenzo που είδε τη διαφορά του από τον 2ο Marquez ο οποίος συνέχιζε, να ανοίγει στα 1,7″. Πίσω, ο Valentino Rossi που για ακόμα έναν αγώνα δεν μπόρεσε να μείνει σε επαφή με τους πρωτοπόρους, κέρδισε μια θέση ανεβαίνοντας 3ος, νιώθοντας, όμως, καυτή την ανάσα των Alvaro Bautista – Stefan Bradl.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΑΝΑΒΑΤΩΝ – ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ – ΟΜΑΔΩΝ
Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Marquez εξαπέλυσε μειώνοντας συνεχώς τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο συμπατριώτη του. Mέσα σε λίγους γύρους, είχε φτάσει στο κατόπι του για να τον περάσει τελικά στον 13ο γύρο. Ο Lorenzo προσπάθησε να απαντήσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει αφού ο μικρός ήλεγχε τη διαφορά η οποία στο τέλος έφτασε το ένα δευτερόλεπτο.
«Είμαι χαρούμενος. Από την αρχή του αγώνα ο Jorge ήταν γρήγορος, αλλά αυτή τη φορά έμεινα κοντά του. Μετά ανέβασα ρυθμό και τον έπιασα. Όσον αφορά στη μάχη του Πρωταθλήματος, ακόμα δεν έχω καταφέρει ακόμα τίποτα. Είναι σημαντικό όμως που διέκοψα το σερί νικών του Jorge. Οι επόμενοι αγώνες σε Μαλαισία και Αυστραλία θα είναι δύσκολοι αλλά πρέπει να συνεχίσουμε έτσι», σχολίασε ο Marquez που αναφέρθηκε και στο περιστατικό με τον Pedrosa: «Μου είπαν ότι στην επαφή που είχα με το πίσω μέρος της μοτοσικλέτας του Dani, του έσπασα τον αισθητήρα του traction control. Λυπάμαι. Προφανώς και δεν έγινε ηθελημένα».
«Κρίμα, η τακτική σήμερα δεν μας βγήκε. Ο Marc ήταν ο ταχύτερος σήμερα. Όταν με πέρασε προσπάθησα να κρατήσω λίγη ενέργεια για το τέλος. Αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Marc ήταν σταθερά ένα με δύο δέκατα ταχύτερος και δεν υπήρχε καμία περίπτωση να τον πιάσω. Ο Marc είναι ένας αντίπαλος με απίστευτο ταλέντο. Όσο υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε για το Πρωτάθλημα», δήλωσε από την πλευρά του ο Lorenzo.
Πίσω, στη μάχη της 3ης θέσης, ο Bautista επιτέθηκε και πέρασε προσωρινά τον Rossi στον 18ο γύρο, αλλά ο Ιταλός απάντησε στον 21ο βγαίνοντας για πολλοστή φορά φέτος νικητής στις μάχες που έχουν δώσει μεταξύ τους.
«Περίμενα να κάνω έναν πιο γρήγορο αγώνα, ότι θα γυρνάω σταθερά στο 1’49.5 – 1’49.6. Επέλεξα τη σκληρή γόμα έχοντας κατά νου ότι θα με βοηθούσε αυτή η επιλογή στο 2ο κομμάτι του αγώνα, κάτι που δεν συνέβη. Ο Jorge και ο Marc επέλεξαν τη μαλακή και δικαιώθηκαν. Με βάση την απόδοσή μου στις δοκιμές και στο warm-up (σ.σ. σημείωσε τον καλύτερο χρόνο) πίστευα ότι θα ήμουν πιο κοντά στους πρωτοπόρους. Πρέπει να βελτιωθώ ενόψει του 2014 και το προσπαθώ μετά από 2 δύσκολα χρόνια», σχολίασε ο Doctor που τερμάτισε σχεδόν 13 δευτερόλεπτα πίσω από τον Marquez.
Στην 5η θέση τερμάτισε ο Stefan Bradl που στους τελευταίους γύρους έδωσε ωραίες μάχες με τον Bautista για την 4η θέση.
Ο Cal Crutchlow για ακόμα έναν αγώνα έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό τερματίζοντας 6ος, με τον ομόσταβλό του, Bradley Smith, να ακολουθεί στην 7η. Σε χαμηλούς ρυθμούς για ακόμα έναν αγώνα φέτος η Ducati με τον Andrea Dovizioso να τερματίζει 8ος, 40,6 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή και τους Nicky Hayden – Andrea Iannone να συμπληρώνουν τη 10άδα.
To Πρωτάθλημα συνεχίζεται το 3ήμερο 11-13 Οκτωβρίου στην πίστα της Sepang.