Men's world

GP Monaco 2012

Συντάκτης  |

webber monacoΠρίγκιπας ο Webber!
Ο Mark Webber πήρε τη νίκη στο Grand Prix του Monaco κι έγινε ο 6ος διαφορετικός νικητής στους 6 πρώτους φετινούς αγώνες της Formula 1. Ταυτόχρονα, η Red Bull έγινε η πρώτη ομάδα που μετρά δύο νίκες! Ο Webber εκμεταλλεύτηκε την πρώτη θέση που κατείχε στην εκκίνηση και έστριψε πρώτος κρατώντας πίσω του τον Nico Rosberg που επίσης διατήρησε τη θέση του.

Για τους πρωτοπόρους η εκκίνηση ήταν ήρεμη όμως ελάχιστα πιο πίσω τους δεν έλειψαν οι επαφές. Ο Romain Grosjean αρχικά ακούμπησε τη Ferrari του Alonso και στη συνέχεια έκλεισε τον Schumacher στριμώχνοντας τον πάνω στη μπαριέρα. Ο Grosjean εγκατέλειψε και ο μόνος που δεν κατάφερε να τον αποφύγει ήταν ο Kobayashi ο οποίος όμως κατάφερε να συνεχίσει. Φυσικά, ο Schumacher έχασε θέσεις ενώ ήταν αρκετοί οι οδηγοί που για να αποφύγουν τον Grosjean «έκοψαν» την πρώτη στροφή της πίστας. Οι αγωνοδίκες έκριναν ότι δεν υπήρχε παράβαση και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά με τον Vettel να έχει βγει κερδισμένος αφού από την 9η θέση βρέθηκε στην 6η.  Πλησιάζοντας στο τέλος του αγώνα έπεσαν κάποιες ψιχάλες και αυτό οδήγησε στο να μειωθούν οι διαφορές. Τελικά ο Webber πήρε τη νίκη αφήνοντας 2ο τον Rosberg και 3ο τον Alonso.

Είναι εντυπωσιακό ότι οι 6 πρώτοι πιλότοι τερμάτισαν μέσα σε 6 δευτερόλεπτα. Ο Vettel τερμάτισε 4ος, ο Hamilton 5ος και ο Massa, στον καλύτερο φετινό του αγώνα τερμάτισε 6ος. Η 7η θέση άλλαξε δύο φορές χέρια στους τελευταίους γύρους για να καταλήξει τελικά στον Paul Di Resta. Αρχικά ο Schumacher ήταν 7ος αλλά εγκατέλειψε από πρόβλημα στην τροφοδοσία .Ο Hulkenberg ακολούθησε στην 8η θέση σε έναν πολύ καλό αγώνα για τη Force India και τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Raikkonen και Senna.
Με τα αποτελέσματα αυτά, ο Alonso έμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά έχει 3 βαθμούς πίσω του τους Vettel και Webber που ισοβαθμούν στη 2η θέση.

Επόμενος αγώνας στις 10 Ιουνίου, στον Καναδά.

Editor: Δημήτρης Πούλιος

Μια ομάδα ανθρώπων με κοινή αισθητική, πολλές ανησυχίες, ποικιλία απόψεων και λάτρεις του lifestyle! • • ҉ • • Design your life! • • ҉ • • Enjoy every moment! • • ҉ • • Discover our world!