Men's world

GP Monaco – Πρώτη νίκη Mercedes στο φετινό πρωτάθλημα

Συντάκτης  |

Την πρώτη της νίκη σημείωσε στο φετινό πρωτάθλημα η Mercedes με τον Nico Rosberg να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του.
Ο Sebastian Vettel τερμάτισε στη 2η θέση θεωρήθηκε ο περισσότερο κερδισμένος αφού λόγω της 7ης θέσης του Alonso και της 13ης του Raikkonen άνοιξε τη διαφορά του στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος.

Στον 46ο γύρο ο αγώνας σταμάτησε, μετά το σοβαρό ατύχημα του Pastor Maldonado στην Tabac, όταν τον στρίμωξε ο Chilton με αποτέλεσμα η Williams να εκτοξευτεί στον αέρα και να χτυπήσει στις μπαριέρες. Νωρίτερα, στον 30ο γύρο, ο Felipe Massa έχασε τον έλεγχο της F138 στη St Devote.  Ο Βραζιλιάνος βγήκε ανέπαφος από το κόκπιτ ωστόσο του τοποθετήθηκε κολάρο στο λαιμό και εν συνεχεία μεταφέρθηκε για προληπτικές εξετάσεις στο νοσοκομείο.
Μέσα από όλο αυτό χάος ο Nico Rosberg κατάφερε να φτάσει στην 2η νίκη της καριέρας του χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά από κανέναν. Η ομάδα της Mercedes έκανε έναν καλό αγώνα κρατώντας τις θέσεις τους με τις Red Bull να ακολουθούν. Μέχρι την πρώτη επίσκεψη στα pits, στον 32ο γύρο και ενώ στην πίστα υπήρχε το safety car λόγω του ατυχήματος του Massa, το γερμανικό team ήταν στο 1-2 με τον Lewis Hamilton να κρατάει πίσω του τον Sebastian Vettel. Ωστόσο μετά το pit stop, ο Βρετανός βρέθηκε από την 2η στην 4η θέση, με τις RB9 να τον έχουν περάσει στα pits.
Hamilton και Rosberg μπήκαν στον ίδιο γύρο στα pits την ώρα που στην πίστα είχε μπει στο αυτοκίνητο ασφαλείας. «Ήταν δικό μου το λάθος. Μου είπαν να έχω 6 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Nico και εγώ είχα λιγότερα με αποτέλεσμα να χάσω χρόνο. Έτσι είναι οι αγώνες», σχολίασε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2008 για να προσθέσει: «Δεν είναι θέμα τύχης. Απλά δεν ήμουν αρκετά καλός αυτό το ΣΚ. Συγχαρητήρια στο Nico και στην ομάδα, έκαναν εξαιρετική δουλειά σήμερα. Πρέπει να συνεχίσω να δουλεύω πιο σκληρά».
Η συνέχεια δεν είχε κάποιες αλλαγές στις πρώτες θέσεις. Ακόμα και στην επανεκκίνηση μετά τη διακοπή λόγω του ατυχήματος του Maldonado, ο Vettel δεν ήταν σε θέση να ακολουθήσει το ρυθμό του Rosberg που πολύ εύκολα άνοιγε διαφορά.
Από κει και πέρα, εξαιρετικός αγώνας από τον Adrian Sutil που τερμάτισε στην 5η θέση έχοντας στο ενεργητικό του μια σειρά από εντυπωσιακά προσπεράσματα επί των Jenson Button και Fernando Alonso στη Lowe (στροφή του ξενοδοχείου). Ακολούθησαν ο Button με τον Alonso, που δεν έκαναν και από τους καλύτερους αγώνες τους, αν αναλογιστούμε ότι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν πίσω από τους Sergio Perez και Kimi Raikkonen.
Μετά την πτώση της καρό σημαίας το ενδιαφέρον μεταφέρεται εκτός πίστας, με το θέμα των ελαστικών και τις κρυφές δοκιμές που πραγματοποίησε η Pirelli με τη Mercedes να αποτελούν και πάλι βασικό θέμα συζήτησης. «Απ’ ότι φαίνεται οι δοκιμές ελαστικών βοήθησαν τη Mercedes», σχολίασε ο επικεφαλής της Red Bull, Christian Horner.
Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται στις 9 Ιουνίου με το Grand Prix του Καναδά. Εκεί θα κάνουν το ντεμπούτο τους τα νέα λάστιχα της Pirelli.

Editor:  Δημήτρης Πούλιος

Μια ομάδα ανθρώπων με κοινή αισθητική, πολλές ανησυχίες, ποικιλία απόψεων και λάτρεις του lifestyle! • • ҉ • • Design your life! • • ҉ • • Enjoy every moment! • • ҉ • • Discover our world!